Uzaktan Eğitim
Katılım Belgesi

Travma Psikolojisi (2)

EMDR terapisi, göz hareketleriyle duyarsızlaştırma ve yeniden işleme terapisi olarak bilinir.

162 Değerlendirme

Travma, kişinin normal günlük yaşamında deneyimleyebileceği beklenmedik bir olayın neden olduğu bir stres durumudur. Travmatik olaylar, şiddetli bir trafik kazası, doğal afet, terör saldırısı, tecavüz veya cinsel saldırı gibi birçok farklı şekilde meydana gelebilir. Travmatik bir olayın ardından, bir kişi fiziksel ve psikolojik semptomlar yaşayabilir ve bu durum travma sonrası stres bozukluğuna (TSSB) yol açabilir.

Travma psikolojisi, bu tür olayların etkilerini inceleyen bir psikoloji dalıdır. Bu dal, travma sonrası stres bozukluğu, depresyon, anksiyete, panik atak ve diğer psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan teknikler ve yöntemler üzerine çalışmalar yapar.

Travma psikolojisi, kişinin travmatik olayın etkileriyle başa çıkmak için kullanabileceği çeşitli terapi yöntemlerini içerir. Bu yöntemler arasında, bilişsel-davranışçı terapi, göz hareketleriyle duyarsızlaştırma ve yeniden işleme terapisi (EMDR), hipnoterapi, duyusal işleme terapisi (DIT), sanat terapisi ve grup terapisi gibi seçenekler yer alır.

Bilişsel-davranışçı terapi, kişinin travmatik olay hakkındaki olumsuz düşüncelerini yeniden yapılandırmasına yardımcı olan bir terapi türüdür. Bu terapi, travmatik olayın ardından kişinin benlik saygısı ve özgüvenini yeniden kazanmasına yardımcı olur.

EMDR terapisi, göz hareketleriyle duyarsızlaştırma ve yeniden işleme terapisi olarak bilinir. Bu terapi, kişinin göz hareketlerini izleyerek veya diğer uyarıcılar kullanarak, travmatik anılarla ilgili duygu, düşünce ve hislerin yeniden işlenmesine yardımcı olur. Bu terapi, çeşitli zorlukları olan kişilere yardımcı olur ve kaygı, panik atak, depresyon, bağımlılık ve yeme bozukluğu gibi rahatsızlıkları tedavi etmek için de kullanılır.

Sonuç olarak, travma psikolojisi, travmatik olayların etkilerini inceleyen bir psikoloji dalıdır. Bu dal, travmatik olayların etkileriyle başa çıkmak için kullanılan çeşitli terapi yöntemlerini içerir.

Travma Psikolojisi (2)

Eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için aşağıda bulunan formu doldur.

Hemen Başvur!

Diğer Eğitimler

Çocuklarda resim analizi ve psikolojik resim testleri eğitimi, çocukların zihinsel sağlığına dair önemli bilgiler sunan bir eğitim türüdür.


Eğitim sırasında, koçlar bireysel hedeflere odaklanarak, katılımcıların belirli alanlarda gelişmelerini sağlamak için kişiselleştirilmiş bir yaklaşım kullanırlar.


Düzenli olarak egzersiz yapmak, enerjinizi artırmanıza, stresi azaltmanıza ve zihninizi dinginleştirmenize yardımcı olur,pozitif enerjiyi artırır.


Meridyen terapisi uygulayıcı & uzmanlık eğitimi, profesyonel bir uygulayıcı olmak isteyenler veya kendileri ve aileleri için kullanmak isteyenler.


Enerjisel terapi, farklı enerji sistemlerini kullanarak insanların zihinsel, duygusal ve fiziksel sağlıklarını iyileştirmeyi amaçlayan .


Koku terapisi, bitki özleri ve uçucu yağlar gibi doğal kokular kullanarak fiziksel ve zihinsel sağlığı iyileştirmeyi amaçlayan bir terapi türüdür.


Qigong eğitimi insanlara sağlıklarını iyileştirmeleri, stresi azaltmaları ve enerji seviyelerini artırmaları için güçlü bir araç sunar.


Öğrenci koçluğu, öğrencilerin akademik başarılarını arttırmak ve kişisel gelişimlerini desteklemek amacıyla yapılan bir hizmettir.


Pozitif psikoloji, insanların yaşamlarındaki olumlu duyguları ve davranışları araştıran bir alan olarak tanımlanabilir.


EMDR eğitimi, bu yöntemin nasıl uygulanacağı ve hangi durumlarda kullanılacağı hakkında detaylı bilgi verir.


Fito terapi, doğal ve bitkisel maddelerin kullanımı ile çeşitli sağlık problemlerinin tedavisine yardımcı olur.


İş güvenliği ve iş sağlığı eğitimi, tüm işyerlerinde gereklidir. Çalışanların sağlığı ve güvenliği için gerekli önlemleri almakla yükümlüdürler.


Doula eğitimi sertifika programı, doğum sonrası annelerin bakımı ve emzirme konusunda nasıl yardımcı olacakları konusunda bilgi sağlar.


Bebeklerde Emzirme Düzeni Süresi Doğru Emzirme Teknikleri Anneye ve Bebeğe Faydaları.


Eğitim, tamamen sunum yapma konusunda kendini geliştirmek isteyen katılımcılar için gerekli bilgi ve beceri kazandırmak.


Eğitimlere katılım için belirli bir gün ve saat sınırlaması yoktur. Dilediğiniz yer ve zamanda, internete bağlı olduğunuz tüm cihazlardan takip edebilirsiniz.


Davranışsal Finans eğitimi, yatırımcıların tüketicilerin klasik teorilerle belirlenemeyen davranışlarını incelemekte ve insan psikolojisinin etkilediği neden-sonuç ilişkisini


Bu eğitim, ISO 9001-2008 standardına uygun olarak kurulmuş sistemlerin denetimini gerçekleştirecek gerekli süreç ve esasları bilen iç tetkikçilerin yetiştirilmesini amaçlar.


Bu eğitimde kursiyerin  tüm sektörler için (6698 sayılı) Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na uyum çalışmaları kapsamında bilinmesi gerekli


Eğitimi amacı;ı Psikoljik danışma alanının çatı yönetimi olan American Counseling Association (Amerika Psikolojik Danışma Derneği) başkanı